kl. Paweł Guzik SChr
ABC liturgii: Podnieśmy wszyscy nasze dłonie...
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2010
Czyniąc kolejny krok na drodze naszego poznawania postaw i gestów w liturgii, tym razem uwagę skupiamy na gestach rąk. Ile ich jest, kiedy się je czyni i co one znaczą? Na te pytania postaramy się tu odpowiedzieć.
Gesty rąk są bardzo wymowne, zazwyczaj towarzyszą słowom, poprzedzają je i akcentują ich treść. W liturgii wyróżniamy następujące gesty rąk: złożenie rąk, wzniesienie i rozłożenie rąk, nałożenie rąk. Tym razem omówimy dwa pierwsze: gest złożonych rąk i gest rąk uniesionych, rozłożonych.
Złożenie rąk jest gestem wyrażającym modlitwę. W geście tym ręce przylegające do siebie skierowane są ku górze, co od dawna w tradycji chrześcijańskiej było znakiem, że nasze myśli, słowa pragniemy skierować ku Niebu, czyli ku miejscu przebywania Boga.
Zawsze składamy ręce w czasie osobistej modlitwy, w domu podczas porannego czy wieczornego pacierza, jak od najmłodszych lat uczyni nas rodzice, czy podczas modlitwy w ciągu dnia albo w czasie prywatnej modlitwy w kościele. Nasze złożone ręce są wyrazem prośby, uniżenia; gest ten symbolizuje nasze oddanie się Panu Bogu i poddanie się Jego woli. (...)