ks. Leszek Slipek
Proboszcz podpowiada. W listopadzie warto by…
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2009
LISTOPAD – CZASEM SZCZEGÓLNEJ PAMIĘCI O ZMARŁYCH
WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH
Często starsze osoby zwierzają się, jak smutno jest im na sercu, zwłaszcza kiedy przychodzą listopadowe dni wspomnień o bliskich zmarłych, a oni nie mogą zapalić znicza na ich grobie, bo albo zdrowie im nie pozwala, albo miejsce to znajduje się zbyt daleko, bądź jest wręcz nieznane. Dlatego też przy bocznym ołtarzu można postawić specjalny świecznik, tak aby palące się na nim świece były znakiem pamięci modlitewnej o bliskich naszemu sercu, których groby są daleko stąd. Dnia 2 listopada, a także w czasie nowenny za zmarłych, która jest dobrym przygotowaniem do Dnia Zadusznego, lub w okresie oktawy przedłużającej ten dzień, zapalenie świecy właśnie w tym miejscu stanie się symbolicznym gestem, zastępującym zapalenie znicza na grobie bliskiej osoby, do którego nie możemy dotrzeć osobiście.
Z MYŚLĄ O BLISKICH NASZEMU SERCU, KTÓRYCH POŻEGNALIŚMY NA WIEKI
Obok świecznika (na którym można postawić przez siebie zapaloną świeczkę) można też umieścić „Księgę żywych”. Będą do niej wpisywane imiona i nazwiska parafian, których parafialna wspólnota wiary i modlitwy już pożegnała na wieki. Księga ta miałaby 365 stron. Każdego dnia będzie otwierana na tej stronie, która mówi o kolejnym dniu roku. Będziemy mogli sprawdzić, kto odszedł od nas tego dnia. Odnajdziemy tam naszych bliskich czy znajomych, na przykład mieszkańców bloku, w którym mieszkamy.
Chcemy pamiętać w modlitwie o osobach zmarłych będących członkami tej wielkiej rodziny, jaką jest parafia. W najbliższym czasie po pogrzebie rodzina osoby zmarłej może wpisać jej imię i nazwisko oraz adres, pod którym mieszkała, do tej wyłożonej „Księgi żywych”.
Szczególnie cennym gestem będzie uzupełnienie naszej modlitewnej pomocy zmarłym przez dodatkowe ofiarowanie jałmużny i praktykowanie dzieł miłosierdzia właśnie w ich intencji.
W przedostatnią niedzielę roku liturgicznego warto odprawić uroczystą Mszę Świętą w intencji tych z naszej wspólnoty parafialnej, którzy w mijającym roku liturgicznym odeszli do Boga i których pożegnaliśmy w naszym parafialnym kościele. Do członków rodzin zmarłych parafian można wysłać specjalne zaproszenie, na przykład następujące:
Zapraszam serdecznie
PANA N.N. Z RODZINĄ
na Mszę Świętą o godz. ….,
która zostanie odprawiona
w niedzielę, ……… listopada
w intencji Pana Matki
(Żony, Męża, Brata, Siostry……) N.N.
i tych Parafian, którzy w mijającym
roku liturgicznym odeszli do Pana.
ks. Proboszcz
ŚWIĘTO ROCZNICY POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ
9 listopada
Kiedy wspominamy rocznicę poświecenia „matki i głowy wszystkich kościołów świata”, warto przypomnieć sobie kościół, w którym jest chrzcielnica, przy której zostaliśmy przyjęci do wspólnoty Kościoła Chrystusowego, a w swoim obecnym kościele parafialnym odnowić przyrzeczenia chrztu świętego.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ADWENTU
28 listopada
Niech to będą pięknie odprawione Nieszpory. Na tę wspólną modlitwę wieczorną należy zaprosić wszystkich Parafian.
W CHRZEŚCIJAŃSKICH DOMACH (A TAKŻE W PARAFIALNYM KOŚCIELE)
Symbolem Adwentu może być wieniec adwentowy, stanowiący kompozycję z czterech świec wśród zielonych gałązek. Kolejne świece będą zapalane w następujące po sobie adwentowe niedziele.
I NIEDZIELA ADWENTU
29 listopada
Liturgia tej niedzieli wskazuje na eschatologiczny Dzień Pana, którego Boże Narodzenie jest początkiem i gwarancją. Odczytanie tego dnia fragmentu encykliki Benedykta XVI Spe salvi pomogłoby przeżywać Adwent jako czas nadziei i podnieść wzrok ku ostatecznemu celowi naszego pielgrzymowania, którym jest spotkanie z Chrystusem.
Tego dnia może rozpocząć się Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Gdyby nowenna była połączona z jakąś inną celebracją poza Mszą Świętą, warto wykorzystać w niej czytania patrystyczne, znajdujące się w Liturgii Godzin, i teksty zawarte w Mszale maryjnym. Podczas tego nabożeństwa powinny być też czytane biblijne teksty prorockie, poczynając od proroctwa zawartego w Księdze Rodzaju, aż do Zwiastowania narodzin Zbawiciela.
Jeśli pojawią się trudności z odprawieniem dziewięciodniowej nowenny, z liturgią codziennej Mszy Świętej wystarczy połączyć krótką modlitwę z tej nowenny wyjętą:
O Maryjo, Panno Niepokalana!
Upadam do najświętszych
stóp Twoich
i wielce się z Tobą weselę,
żeś na Matkę Słowa Przedwiecznego
została obrana
i od grzechu pierworodnego
zostałaś zachowana.
Dziękuję i błogosławię
Trójcę Przenajświętszą,
że tymi przywilejami ubogaciła Cię
w Poczęciu Twoim.
A Ciebie, Maryjo Niepokalana,
najpokorniej błagam,
abyś mi wyjednała łaskę
zwyciężenia w sobie
wszelkich skutków
grzechu pierworodnego.
Spraw, proszę, abym zawsze
umiał je pokonać,
a Boga mojego nigdy
nie przestał kochać.
Amen.