Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


kl. Krzysztof Porosło
Wiara Kościoła "zapisana" w księgach.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2009

Na ołtarzu każdego kościoła leży gruba, wielka, czerwona księga, z której kapłan odczytuje modlitwy mszalne. Chyba nie ma osoby, która nie zauważyłaby tej księgi. Ale pytania o to, jak się ona nazywa i co się w niej tak naprawdę znajduje, dla wielu są już zagadką. Czy zawsze w Kościele używano takiej księgi? Czy jest to jedyna księga używana w liturgii? Na te i inne pytania związane z księgami liturgicznymi używanymi do celebrowania Eucharystii postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Podstawowa definicja księgi liturgicznej mówi, że jest to księga używana podczas celebracji liturgicznej i w tym celu jest skomponowana, zatwierdzona i wydana przez Kościół. Wyróżniamy księgi liturgiczne używane do sprawowania Mszy, Liturgii Godzin, innych sakramentów i sakramentaliów. W tym miejscu skoncentrujemy się na księgach używanych we Mszy Świętej, z wyjątkiem ksiąg przeznaczonych do liturgii słowa, o których na łamach „Mszy Świętej” ukaże się oddzielny artykuł.

W pierwszych wiekach Kościoła podczas celebracji liturgii nie używano specjalnych ksiąg. Okres ten nazywamy etapem improwizacji, gdyż modlitwy tworzono w trakcie sprawowania liturgii. Dopiero od IV wieku spotykamy się z tworzeniem ksiąg, kiedy to zaczęto zapisywać treść modlitw na oddzielnych kartach, zwanych libelli. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru