Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Andrzej Sowowski SChr
Teologia wypoczynku.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07-08, lipiec-sierpień 2009

Nikomu z nas nie jest obce radosne uczucie, związane z oczekiwaniem na rozpoczęcie wakacji. Czyż nie czekamy z utęsknieniem przez cały rok na lato, kiedy to na krótko stajemy się w pełni panami swojego czasu?! Przecież wypoczynek słusznie nam się należy, a nawet jest moralnym obowiązkiem, bo nie wolno nam być niewolnikami pracy. Instynktownie rozumiemy też, że nie chodzi o zwykłą bezczynność, ale o wyrwanie się z monotonii codzienności. Temu celowi służą nasze wyjazdy, podczas których zmieniamy tryb życia i otoczenie, a jednocześnie poznajemy nowych ludzi i miejsca godne uwagi. To wszystko jest bardzo cenne i ważne.

Dlatego może warto zapytać siebie, czym się kierujemy, planując letni wypoczynek? Czy potrafimy zostawić sprawy zawodowe, odciąć się od pełnego stresów i napięć środowiska, w którym żyjemy na co dzień? Czy telefon komórkowy jest naszym nieodłącznym wakacyjnym towarzyszem? Czy słuchamy więcej i lepiej naszych zaniedbanych bliskich? Czy odpoczywamy z Bogiem po chrześcijańsku, czy od Pana Boga również robimy sobie „wakacje”? Czy szukamy ciszy, milczenia, refleksji, czy może boimy się zostać sam na sam z ciszą, aby czegoś o sobie nie usłyszeć? I tak dalej…

W ukazanych na kartach Biblii podstawach, na jakich opiera się rzeczywistość ludzkiego doświadczenia, wpisane są nieodłącznie odpoczynek i praca. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru