Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
„Wierzę w Kościół Chrystusowy” – temat bieżącego roku duszpasterskiego próbujemy przybliżać w wielu aspektach. Sięgamy do kościelnego nauczania, (...).Kościół w swojej autentyczności jest Kościołem Piotrowym; przyzwyczailiśmy się do tego, że tak jest rzeczywiście. Odwoływanie się do wyznania wiary Piotra, na mocy której został (...).
Czytaj więcej »
Jako Kościół pielgrzymujący, próbujemy na różne sposoby w takich czy innych okolicznościach życia szukać prawdziwych (...).
Czytaj więcej »
Reformie i odnowie obrzędów Mszy Świętej według Konstytucji o liturgii Sacrosanctum Concilium od początku przyświecał jeden główny cel: duszpasterski. Dlatego (...).
Czytaj więcej »
Druga część artykułu obejmuje zarys dziejów ksiąg liturgicznych od pełni średniowiecza (XII-XIII wiek) do czasów współczesnych.
RZYMSKIE (...).
Czytaj więcej »
Może trochę chaotyczne jest to nasze wędrowanie do Soboru Watykańskiego II. Spoglądaliśmy na Sobór przez działania Błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, przez zaangażowanie Arcybiskupa (...).
Czytaj więcej »
Odpust w małym miasteczku.
Przed kościołem kramy. Balony, pierniki, piłki na gumce, gdakające kury, pistolety. W jednym z kramów książki religijne.
– Chciałabym kupić Pismo Święte.
Czytaj więcej »
W ramach stałej formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej kapłanom – moderatorom sprawującym opiekę nad osobami spełniającymi tę funkcję w paraiach proponujemy kolejny konspekt (...).
Czytaj więcej »
Króluj nam, Chryste – zawsze i wszędzie!
W ostatnim artykule sporo uwagi poświęciliśmy pierścieniom, które dla nas, chrześcijan, mają głęboką symbolikę (...).
Czytaj więcej »
1. WYZWANIA STOJĄCE PRZED PARAFIĄ
„Z powodu niewystarczającej liczby kapłanów jestem zmuszony w pewnych parafiach zmniejszać ilość kapłanów. Jestem (...).
Czytaj więcej »
Wśród często poruszanych zagadnień dotyczących relacji między Kościołem katolickim a Kościołami wschodnimi można bez wątpienia wymienić kwestię przystępowania do sakramentów świętych. (...).
Czytaj więcej »
CO O ŚPIEWIE MÓWIĄ DOKUMENTY KOŚCIOŁA?
Soborowa Konstytucja o liturgii świętej (KL) w 112. punkcie podaje: „[…] śpiew kościelny, jako (...).
Czytaj więcej »
Drodzy Opiekunowie i Animatorzy grup parafialnych oraz Liderzy wspólnot i ruchów charyzmatycznych!
Pojęcie „powszechności” Kościoła tłumaczy się (...).
Czytaj więcej »